Як підвищити свою грамотність

 

                                                        Що таке грамотність

       Грамотність у самому прямому розумінні - це вміння людини добре читати, правильно писати і будувати свою промову відповідно до правил рідної мови. Грамотність буває вродженою і набутою. Якщо ви пишете без помилок, але при цьому не можете відтворити жодного правила української мови і не читаєте запоєм класику - у вас вроджена грамотність. В її основі - відчуття мови на генетичному рівні. Придбана грамотність - це результат саморозвитку та самовдосконалення, невтомної роботи над собою.

                                   Шлях до грамотності - сходи з безліччю ступенів

У сучасному світі грамотність - це візитна картка людини. При її відсутності можна влаштуватися на хорошу високооплачувану роботу - HR-Мененджер відстежують цей нюанс вже на стадії прийому заяви або резюме. Помічено, що люди, що володіють правильною мовою, багатим словниковим запасом і вмінням писати без помилок, домагаються успіху в будь-якій обраній сфері. Грамотна людина апріорі сприймається як інтелектуально розвинений, він більш інших поважаємо. Але підвищення грамотності - це справа далеко не одного дня. Від вас буде потрібно терпіння і наполегливість у цій благородній справі.                                                                            Методи підвищення грамотності

Для початку визначте, що є вашими «слабкими» сторонами і що ви хотіли б «підтягнути»: орфографію, пунктуацію, граматику, мистецтво мови. Самоаналіз повинен бути об`єктивним. Далі складіть для себе короткий план і рухайтеся до призначеної мети, використовуючи такі методи розвитку грамотності.

Перший метод - читайте літературу. Користь від читання хороших книг важко переоцінити. Навіть якщо ви свого часу прочитали всю літературу, передбачену шкільною програмою, є ще багато нових творів, які - повірте - обов`язково вас зацікавлять. Не виключено, що й колись прочитане ви зрозумієте по-іншому - завдяки набутому життєвому досвіду. Читаючи, ви можете відчути стилістику твору, сполучуваність слів, пунктуаційні особливості. Неодмінно розшириться ваш словниковий запас. Крім того, читання сприяє розвитку зорової пам`яті. Але читати потрібно повільно, вдумливо, осмислюючи кожну фразу. Особливо звертайте увагу на складні слова і довгі речення зі складною пунктуацією.

Другий метод - озбройтеся словниками. Це може бути як книжковий, так і електронний варіант. Якщо ви сумніваєтеся, як правильно написати те чи інше слово, або зіткнулися з новим словом, значення якого до цього моменту не знали - не полінуйтеся заглянути в словник. З плином часу ви будете мати потребу в ньому все рідше.

Третій метод - вчіть правила української мови. Одного правила в день цілком достатньо.

Четвертий метод - слухайте аудіокниги. Для розвитку грамотності дуже корисно слухати правильну «живу» мову. Слухова пам`ять вам не завадить.

П`ятий метод - пишіть диктанти. Починайте з неважко тексту, з часом збільшуючи його складність і обсяг.

Шостий метод - візьміть собі за правило писати правильно скрізь. Навіть у соціальних мережах, чатах і форумах - там, де в порядку речей вважається перекручувати слова, передаючи тільки їх зміст («ваще», «як-нить»).

Сьомий метод - спробуйте зробити аудіо- або відеозапис своїй промові. Якщо ви послухаєте себе з боку, вам буде легше зрозуміти, в чому помилки вашої мови.

Восьмий метод - розвивати грамотність можна і в ігровій формі. Не соромтеся захоплюватися кросвордами і комп`ютерними іграми, які допомагають розвивати ваші інтелектуальні здібності (анаграми, шаради, ребуси та інші).

Дев`ятий метод - запишіться на курси української мови. Допомога професіонала ще нікому не нашкодила.

Комментариев нет: